Co mówi prawo w Polsce o aborcji po 22 tygodniu?

Samodzielnie doprowadzenie do poronienia ciąży w Polsce jest legalne i niekaralne, ponieważ nie zostało zdefiniowane w żadne sposób w polskim prawie karnym. Oznacza to, że każda osoba, która doprowadzi do samodzielnego przerwania ciąży czego skutkiem jest poronienie może to robić nie tylko dowolna metodą, ale tez nie jest karalna jeśli ktoś jej w tym procesie pomaga.

Sytuacja zmienia się jednak gdy osoba w ciąży przekracza 22 tydzień ciąży, ponieważ przerwanie ciąży na tym etapie (czyli wydalenie płodu z macicy) jest już określane w polskim prawie nie jako poronienie a poród przedwczesny. I ta sytuacja kompletnie zmienia sytuację osób samodzielnie przerywających ciążę.

Wyobraźmy sobie tą sytuację, jesteś w 25 tygodniu ciąży, dochodzi do przedwczesnego porodu w domu, ty nie wzywasz karetki (jak większość osób by to zrobiło – bo to taki naturalnych odruch) i co robisz z płodem, który właśnie wydaliłaś z macicy?

Jeśli sytuacja się “wyda” to oczywiście następuje dochodzenie co stało się z tym płodem, gdy zostanie od “odkryty” to w sytuacji przedwczesnego porodu może dość do postawienia zarzutów takiej osobie rodzącej ( a wcześniej będącej w ciąży) i osobom jej pomagającym nie tylko do zarzutów nie udzielenia pomocy temu płodowi, doprowadzenia do śmierci (najprawdopodobniej nieumyślnego) no i w najgorszym przypadku dzieciobójstwa.

Takie sprawy są bardzo – niestety – medialne. Natychmiast lokalne środowisko nagłaśnia je, robi się sensacja na skale kraju. Żadna z nas nie chce takiej sytuacji doświadczyć, dlatego w kolejnych częściach będziesz mogła przeczytać co zrobić aby w pewien sposób ochronić się przed wymienionymi zarzutami